|start | SUDETY| BESKIDY| TATRY| INNE| kontakt|

KORONA WZGÓRZ NIEMCZAŃSKO - STRZELIŃSKICH

NAZWA PASMA SZCZYT WYS. NAMIAR NA WIERZCHOŁEK TRASA KORONY
Wzgórza Strzelińskie Gromnik 393 Czerwony szlak Strzelin - Ziębice

trasa 710

Wzgórza Gumińskie Gontowa 377 Zielony szlak z Gilowa i czarny z Przerzeczyna Zdrój  
Wzgórza Szklarskie Siodlasta 384 Bez szlaku na pd. od Siodłowic  
Wzgórza Dębowe Ostra Góra 362 Czarny szlak z Przerzeczyna Zdrój i czerwony z Niemczy

trasa 630

Wzgórza Dobrzenieckie Cierniowa Kopa 384 Niebieski szlak Henryków - Ząbkowice

trasa 731

Wzgórza Lipowe Sośnica 306 Bez szlaku na płn. od Targowicy  
Kotlina Henrykowska Kalinówka 260 Czerwony szlak z Ziębic

trasa 555

Wzgórza Wawrzyszewsko - Szklarskie NN 274 Bez szlaku na płn. od Cieszanowic  
Wysoczyzna Ziębicka Góra Wapienna 398 Żółty szlak Stolec - Ząbkowice

trasa 705

Wzgórza Łagiewnickie Jańska Góra 253 Bez szlaku pomiędzy Jordanowem i Łagiewnikami

trasa 1060

Wzgórza Krzyżowe Zamkowa Góra 407 Zielony szlak Kołaczów - Gilów

trasa 990

Wzgórza Bielawskie Wacławka 473 Bez szlaku na płn. od Lutomierza  

Dlaczego akurat właśnie Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie?
Otóż powodów jest kilka, a że są istotne, więc wymienię je wszystkie.
Po pierwsze, to stara górska teoria, że skoro są góry, to trzeba "w nie iść".
Po drugie, bo rejon który postaram się przybliżyć, wart jest zainteresowania.
Po trzecie, bo leży całkiem blisko Wrocławia [z niego się wywodzę i w nim żyję], co nie jest bez znaczenia, w dobie kiedy PKS drożeje, a nawet za kolej, która przestaje funkcjonować, każą nam płacić coraz więcej.
Po kolejne [już się zgubiłem] dojazd do kolejnych szczytów nie zajmie więcej niż 1,5 godziny, co nie jest bez znaczenia.
Układ rozkładów jazdy autobusów PKS, prywatnych busów i PKP pozwala na dogodny dojazd [starty tras mogą nastąpić w przedziale 6:00 - 9:00] oraz na równie dogodny powrót [zakończenia tras mogą nastąpić w przedziale 15:00 - 20:00].
Podejścia na kolejne wierzchołki nie są większe niż 250 metrów, więc sił starczy nawet najsłabszym "wspinaczom".
Długości tras [zawsze możliwe do korygowania - wzwyż i w dół] nie przekraczają 15 km, a w większości przypadków zawierają się w 10 km, więc są dostępne dla każdego.
Na terenie Wzgórz znajdziemy: fermę strusią, zabytkowe wapienniki, wiatrak holenderski, górską kalwarię, źródło "uzdrawiającej" wody, ogród różaneczników, Tatarski i Szwedzki okop, dawne wyrobiska, a nawet miejscowość uzdrowiskową.
Za wyjątkiem 3 wierzchołków, pozostałe dostępne są bardzo dobrze oznaczonymi szlakami turystycznymi.
Czy trzeba większej ilości argumentów? Poza tym, nikt jeszcze nie wymyślił takiej korony, a przecież warto zdobyć wszystkie wierzchołki tak rozległego pasma górskiego!
Na początek słów kilka o rejonie, który stanie się przedmiotem górskiej penatracji. Na omawiany rejon składa się kilka grup. Podstawowe to: Wzgórza Strzelińskie i Wzgórza Niemczańskie, pozostałe to: Kotlina Henrykowska, Obniżenie Ząbkowickie, Wyniesienie Wawrzyszewsko-Szklarskie, Wysoczyzna Ziębicka, Wzgórza Dębowe, Wzgórza Dobrzenieckie, Wzgórza Gumińskie, Wzgórza Lipowe i Wzgórza Szklarskie. Już z samej ilości pasm i rejonów widać wyraźnie, że będziemy mieli co robić. W każdym kolejnym kroku do korony przybliżę jeden z tych rejonów, pisząc o nim słów kilka i proponując jakąś trasę z jego terenu. Od razu obiecuję, że trasy będą raczej krótkie, niezbyt męczące, pozbawione wyczerpujących wspinaczek, ale na pewno atrakcyjne.
Po resztę informacji zapraszam do wydawnictw typu mapy, bowiem regularnych przewodników z tego terenu, wciąż nie ma. Na wędrówkę polecam nowowydaną mapę wydawnictwa "PLAN" z Jeleniej Góry - Wzgórza Strzelińskie, Wzgórza Niemczańskie w skali 1:40000, bardzo czytelną i dość solidnie wydaną, choć obcinającą nieco zachodnie rejony terenu. Dla nich warto kupić następną mapę tego wydawnictwa: "Przedgórze Sudeckie" w skali 1:50 000. Mają one kilka błędów, które postaram się wskazać w trakcie proponowania kolejnych tras, ale niestety są jedynymi opisującymi rejon. Niestety wydawnictwo PLAN, któremu kilkakrotnie proponowałem pomoc w uszczegółowieniu map i ich aktualizacji, nie jest zainteresowane tym, by mapa była aktualna - niestety liczy się szybki zbyt połączony z szybkim zyskiem!

Jeśli kogokolwiek zaraziłem ideą zdobycia KORONY WZGÓRZ NIEMCZAŃSKO - STRZELIŃSKICH to polecam pierwszą część przewodnika - TUTAJ!
 

POWRÓT

|start | SUDETY| BESKIDY| TATRY| INNE| kontakt|
Design: Leszek SCHMIDT